Garderoba – przestrzeń, gdzie schowasz ubrania, buty, ale i rzeczy bardziej lub mniej używane. Garderoba to inaczej pakowna szafa? A może garderoba, jako specjalne miejsce w domu to po prostu fanaberia? Główna bohaterka popularnego serialu „Sex w wielkim mieście” – Carrie to doskonały przykład na to, że garderoba to prawdziwy skarbiec, o którym marzy każda kobieta. Mnóstwo półeczek, wieszaków, szuflad i miejsce na 100 par butów. Marzenie każdej kobiety!

Garderoba z filmu "Sex w wielkim mieście"

Garderoba gwiazd

 Do aranżacji garderoby potrzeba przede wszystkim miejsca. Zdecydowanie łatwiej mają osoby, które dysponują dodatkowym pomieszczeniem. Jednakże mieszkańcy bloków z pewnością znajdą ciekawe rozwiązanie jak szafa wnękowa.

We współczesnych wnętrzach króluje minimalizm, gdzie nie ma miejsca na cieszące się niegdyś popularnością meblościanki. Dziś projektanci szaf wnękowych zaskakują nawet najbardziej wymagającą klientele. Aktualnie szafa to nie brzydki mebel, który zabiera większą część pokoju, a system przesuwnych drzwi z modułowymi elementami. Projektanci nie tylko mają na uwadze estetyczny wygląd szaf wnękowych, ale i ich funkcjonalność, która sprawdzi się także w kawalerce.

Z kolei przy aranżowaniu garderoby, jako oddzielnego pomieszczenia w domu należy starannie zaplanować wyposażenie jak: liczba półek, szuflad, koszy, drążków, a także konfiguracje półek, odległości pomiędzy nimi oraz wysokości, na jakich są umieszczone. Idealnym miejscem w domu do stworzenia garderoby będzie osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją. Więc jeśli tylko projekt domu na to pozwala zaplanujmy garderobę w miejscu gdzie znajduje się okno. Najczęściej garderoby powstają przy sypialni każdego domownika. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i funkcjonalne.

Projekt garderoby

Aranżacja garderoby w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Na ogół nie jest ona garderobą z prawdziwego zdarzenia o oddzielnym, wentylowanym pomieszczeniu, ale nieprawdopodobnie pakowną, wnękową szafą. Projekt garderoby czy szafy wnękowej najlepiej zlecić firmie wykonującej meble na zamówienie. Konsultując się z architektem wnętrz będziemy pewni, że wykorzystamy daną przestrzeń w 100%. Konsultant doradzi jak zaprojektować garderobę i z pewnością pomoże w doborze wyposażenia. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że nasza szafa lub garderoba będzie idealnie komponowała się, pod względem wizualnym z aranżacją całego domu czy mieszkania.

Innym sposobem jest wykorzystanie gotowych komponentów  z wybranego przez siebie sklepu. Doskonałe rozwiązania do stworzenia garderoby proponuje wspomniana przeze mnie wielokrotnie IKEA. W efekcie także powstaje projekt z rozmieszczeniem modułów do przechowywania tych bardziej lub mniej używanych ubrań ;)

Zachęcam również do samodzielnego wykonania projektu garderoby w programie online. W Internecie znajdziecie mnóstwo darmowych programów w 3D. Przeważnie to programy napisane na zlecenie danego producenta mebli. Jednakże oprócz zabawy przy projektowaniu garderoby czy szafy wnękowej będziemy mieli mnóstwo czasu na dokładne przemyślenie wszystkich rozwiązań.

Pakowna szafa wnękowa

Szafa wnękowa z lustrem

Kolorowa szafa wnękowa

Garderoba marzeń

Półki, stoliki, pudełka i kosze - IKEA

Garderoba idealna